dalalma dalalma
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 04-07-2022

Answer:

$5.88

Step-by-step explanation:

3 erasers ⇒ $4,41

4 erasers ⇒ $A

A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers

A = $ 5.88

Answer Link
jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-07-2022

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Proportion:

4.41 is to 3 erasers as   'x' is to 4 erasers:

4.41 /3     =  x / 4       <======this is your proportion

 or rearrange

      4 *  4.41/3   = x  

(this results in x = $ 5.88  for 4 erasers )

Answer Link

Otras preguntas

Solve (x - 2 < 5) ∩ (x + 7 > 6).
1. Angelica wants to win the beauty contest because she wants the trophy and the recognition. She is ______________ motivated.
list of traffic signs and their meaning
Simplify the following fraction: [tex]\frac{(x+2)^2+3(x+2)^2}{x^2-4}[/tex]
What is the value of x in the equation 3 x minus 4 y equals 65, when y equals 4? x equals 13 and one-fourth x equals 21 and two-thirds
When two-fifths of a number is increased by 15 the result is 27. What is the number?
ILL GIVE 10 PIONTS IF YOU ANSWER IM DESPERATE PLZPLZPLZPLZPLZ HELP ME ASAPWhich factor has the least impact on the potential energy or kinetic energy of an obj
Please help me in my English!
while in college why did euler work through advanced math books on his own
HELP- According to Figure 3, which fuel source, coal or bioenergy, produces greater carbon emissions for the production of 5 MW electricity for one year? Approx