ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Ryan hypothesizes that darker colors heat up faster. He places a thermometer inside a red wool sock, a green cotton glove, and a black nylon hat. What's wrong w
15 POINTS!! Geography influenced the economy in the Southern colonies seen in Question 1 options: region’s rich soil and long growing season, fostered the devel
what is the answer 6/7x=-12
If m = 4 and n = 4, then m = n What property is this?
Customers of a phone company can choose between two service plans for long distance calls. The first plan has an $18 monthly fee and charges an additional $
The consideration of future consequences scale is intended to measure the extent to which an individual considers the future when making immediate choices. if t
Dr. gao is designing a new study for his psychology advisees to conduct this year. he has chosen american adult males over age 50 as the _____, or overall group
A single die is rolled one time. find the probability of rolling a number greater than 1 or less than 6.
When water freezes, what happens to the temperature of the surrounding air?
What were the main achievements of the glorious revolution?