ms934798 ms934798
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ramiriz is making pies to sell at the local farmer’s market. It costs her $5 to make each pie, plus a one-time cost of $30 for baking supplies. She plans to sell the pies for $12 each. Which equation can be used to find the number of pies she needs to sell to break even?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-02-2017
5p + 30 = 12p <== ur equation.......p = number of pies

Answer Link

Otras preguntas

what numerical equation of 1-?=8
State the possible number of positive and negative real zeros of the function f(x)=8x^6+9x^3+1
Please help, A student sets up the following equation to convert a measurement. (The ? stands for a number the student is going to calculate.) Fill in the mi
Yo pienso ganar el partido.
A merchant sold a radio for $500 he made a profit of 20% on the cost price. Calculate the cost price
Book Review Directions: Fill in all required fields. Book Title: Author: Number of Pages: Summary of the Plot (1 paragraph of 6-8 sentences): Who is the Protago
rewrite as a simplified fraction. 3.5 = ?
After cooking chicken on the bone, why must it stand for 5 minutes before serving?
Vocabulary :Find out the antonyms of the following wordswise
Find 24.7% of 169. Round to the nearest tenth.