1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

what were the terms of the peace treaty between the United States and Spain
A bird flies at a speed of 2.3 m/s if it has 14 j of kinetic energy what is the mass
A juice shop needed 360 oranges to make 40 L of fresh-squeezed juice. How many oranges would be needed to make 60 L of fresh-squeezed juice? A. 380 B. 4
Marvin gas 4 books to read for homework this week. if he reads 2/3 of a book each night ,how many nights will it take him to Read all four books
are all lines of symmetry also diagonals
What question would you ask while using CASPAR to explore the conflict in your story? A- When and where does my story take place? B- What does my chara
Houses with carpet are much quieter than houses with tile or hardwood floors because of sound wave A) absorption. B) diffraction. C) reflection. Eliminate D)
Which of the following would be an appropriate way to add variety to your sentences? a. Use questions and answers together. b. Add personal anecdotes. c. Make
Nouns that name things that you cannot perceive by the senses are _____ nouns.
#76 Filllllllllllllllllllllllllllllller