andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Th sepoy mutiny in India is MOST similar to which event in China
In her first basketball game, Taneshia makes 8 out of 14 free throws. in her second basketball game taneshia makes 6 out of 10 free throws. In which game did sh
which statement of the following equation is true 2x^2-9x+2=-1
Complete the three ordered-pair solutions of the equation y + 9 = 0
Write a paragraph (3 sentences) begin with this sentence: I tore the letter open impatiently...
Simplify the expression. Assume all variables are positive. (r/32s)^8/5
In solid NaCl, each sodium ion is surrounded by six chlorine ions and each chlorine ion is surrounded by six sodium ions. This arrangement results in a
Marcus randomly draws tokens from a bag containing 10 blue tokens, 8 green tokens, and 12 red tokens. The first draw is a green token. What is the probability o
A cost-benefit analysis for government goods and services provides only an estimate. True False
Rewrite 8a^3b^3 as a power of a product. Explain. (14 pts. and brainiest)