tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

18. The sum of 3 integers is 137. The 2nd number is 4 more than two times the 1st number. The 3rd number is 5 less than 3 times the 1st number. Find all 3 numbe
Select all the correct answers. Which three body parts form part of the musculoskeletal system? tendons bones hormones glands joints
Solve for x. 10[2x-4]=100
plz help asap..Consider this statement: Earth is the only source of gravity in the solar system. Do you agree? Give your reasons.
Plz help and solve step by step Thank you
When a number is decreased by 10% of itself, the result is 9. What is the number?
Convert 7.1X1025 molecules of water to moles
Maria owns a bakery and bakes many different types of yeast bread. One day she notices that the bread she baked is flat and does not contain the air bubbles tha
1. Two objects with equal masses are in motion. Which object will have more kinetic energy? a. the object with the greater volume b. the object with the greate
Find the 14th term of the geometric sequence 5 -10 20