MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How did the election of 1796 differ from the two previous elections?.
What is the largest fraction 3/4 7/8 4/5/7/9 7/100​
Help please:))))))))))
If I wash 24 dogs and used 4 bottles of shampoo, How many dogs can I wash with only 1 bottle of shampoo?
From what point of view is this story told? first-person point of view second-person point of view limited third-person point of view omniscient third-person po
Help me please this is a very important work
what is 5/6 ÷ 10/21 (show ur work)
how is Juilet a tragic heroineand quotes that support it.​please help
BRAINLIEST (Must be fastest and answer must be correct with a simple explanation how you know this is right.)Which of the following is NOT one of the Five Pilla
sam and jennna decide to purchase a tv on black friday. the sale price is $499. if jenna pays $123 more than sam, how much did sam pay?