Emily419 Emily419
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Phillip says that the unit cost is 2÷$2.50= $0.80 per pound. Explain his error.

Respuesta :

MonksterHD
MonksterHD MonksterHD
  • 15-02-2017
The issue is that a number can not be divided by a higher number unless it becomes negative, so the point is that there is no way he can devide it like that
Answer Link

Otras preguntas

what is the definition of inherent power
__________ was the Roman General who conquered Gaul, then went on to march on Rome and make himself dictator for life until he was assassinated in the forum.
how can you tell which slope is steeper when they are in the form of fractions
i need help with math 1010completing the squarex^2-9x=10
C6H12O6 + O2 → 6 CO2 + 6 H2O ΔG = –686 kcal/mol This reaction represents cellular respiration. What happens to the energy released from glucose during this reac
x^2-9x+8 what is the Factor to this problem
What is a river claimed for France by La Salle
First president of brazil
The smallest bacterium is 0.2 micrometers across, while the giant amoeba Chaos chaos is 1000 micrometers across. How many times larger is the giant amoeba than
What is three equivalent fractions to 75\100