kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

S Usa la opción S / C / Z 1. quizás 2. qui_o 3. de_i_ión 4. ne_e_ito 5. men_ión 6. man_ión 7. a__en_ión 8. exqui_ite_ 9. _ilen_io_o 10. cono_co 11 con_i_o 12. p
Which number is one less than a cube? 48 54 63 74
A federal appeals court recently halted a proposal by president biden relating to what kind of debt?.
The five-step marketing research approach begins with blank______ and ends with blank______.
Jay decides to walk home from school today. he lives 6 miles from school and can walk home in 2 hours. what is jay's average speed in miles per hour?
Did you complete today’s physical activity, as outlined in the Fitness Plan? Responses yes no (PLEASE 100 POINTS)
pls anwere quick urgent
Trace elements are found in bacterial cells in very small amounts because they __________.
Natalia wants to pay the restaurant bill for her and a friend. the bill id $50. she has a 15% percent off coupon, and she wants to tip the server 20% of the ori
What is the early stage of development where the embryo is a hollow ball of cells?.