flemmingdaniel81 flemmingdaniel81
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Shelly buys some pies that cost $5.35 each and a cake that costs $17.50. Which expression can be used to find the total cost of a pies and the cake? NEED HELP QUICK​

Respuesta :

621050 621050
  • 04-05-2022

Answer:

22.95 (Addition)

Step-by-step explanation:

Add the numbers

Add $5.35 + $17.50

Answer = 22.95

How did we get it? ( Added the numbers)

Have a good day :D

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt below and answer the question. Want is our companion from birth to death, familiar as the seasons or the earth, varying only in degrees. Which
Who wanna help me ??
The price of an item has been reduced by 15% . The original price was $51 .
General Grant responded to the Confederate surrender at Appomattox Court House by feeding Lee’s troops and sending them home. arresting Lee and sending his troo
Out of 100 emails, 60 are spam and 48 of those contain the word buy. Of the remaining 40 emails that are not spam, only 4 emails contain the word buy. Given tha
In order for a substance to change from a liquid to a gas, heat must be taken away heat must be added heat could be either added or taken away heat must be
Does rum drinking cause church building?
Meter gives poetry a predictable rhythm and influences how a poem is read, both silently and aloud. What is the basic unit of meter in poetry? a foot a troc
A scale drawing of Joshua's living room is shown below: width 4 length 6 If each 2 cm on the scale drawing equals 4 feet, what are the actual dimensions of the
Discuss the role of the expanded functions dental assistant in making a provisional coverage