27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

is uncover a base word or roots word. is kingdom a base word or roots word. is valuable a base word or roots word. is beautiful a base word or roots word. is di
What is an "alloy" in the chapter of metals in chemistry??
Can the sum of two mixed numbers be equal to 2 ? Explain why or why not.
How do you say" leave me alone" in Spanish
what is it called when oxygen passes into the capillaries that surround these sacs?
Sentence using "preliminary"? Please use an easy one so I can actually draw it, too :PThanks in advance :)
Jim has a box in the shape of a rectangular prism. The area of the base of the box is 48 square inches. The volume of the box is 144 cubic inches. let h= the he
Write -90.85 as a mixed number in simplest form.
write 540 as a product of prime numbers
what is the volume of an area? what is a polynomial?