777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

What is an equation of the line that is parallel to y=3x−8 and passes through (1, 8)?
The typical stepwedge is constructed of? 1) aluminum 2) steel 3) wood 4) copper
How do I have sexxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Test plans require input from both end users and information systems specialists. a. trueb. false
what is 1,256,893 times 234,985,029
How many glasses of lemonade are made with 4 lemons? How many glasses of lemonade are made per lemon? Click or tap the correct number from each drop-down menu
Express in Simplest Radical Form:Simplify the expression: √10​×√50​a. √5​b. √500​c. 10√5​d. 5√2​
How many glasses of lemonade are made with 4 lemons? How many glasses of lemonade are made per lemon? Click or tap the correct number from each drop-down menu
Contrast Gatsby’s beliefs about the situation with Nick’s observation. How does this juxtaposition develop a theme about dreams?
find the difference of the polynomials 2a^2 + 3a and 3a^2- 4/a by subtracting the second from the first. PLEASE HELP!!!!! I AM STUCK AND I KEEP GETTING a^2-a WH