westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

in vengeance good or evil?
Which are isotopes? an atom that has an atomic number of 20 and a mass number of 42 is an isotope of an atom that has which are isotopes? an atom that has an at
One of the explanations for the gender difference in the identification of learning disabilities is that: learning disability is more difficult to detect in boy
As part of the executive branch, the vice president advises the Supreme Court. advises Congress. presides over the Senate. presides over Congress.
The company and all of ____ assets were released to creditors. A. it's B. its' C. its
An object pronoun takes the place of a/an _______ in the object part of a sentence. A. noun B. different pronoun C. adjective D. verb
Why did large plantation owners earn higher profits than small farmers during this period?
If vertex P' is at (7, −6), what are the coordinates of vertex R'?
What is lodovico's reaction to witnessing othello hit desdemona?
[tex] \frac{2[tex]\sqrt{3} [/tex]}{3[tex]\sqrt{5} [/tex]} [/tex]