agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of this line?
Assume that the int variables i and j have been declared, and that n has been declared and initialized. using for loops (you may need more than one), write code
"The reality," [Lester Brown, president of the Washington-based Earth Policy Institute] says, "is that the world is only one poor harvest away from chaos. We ar
Is there any place on Earth where conduction cannot occur? Why or why not? Explain your answer fully.
Read the excerpt from "The Gift of the Magi." At 7 o’clock the coffee was made and the frying-pan was on the back of the stove hot and ready to cook the chops.
Who said the powers of a government should be separated into three branches: executive, legislative, and judicial?
If a fair-number cube with sides numbered from 1 to 6 is tossed 240 times, approximately how many times would the fair-number cube land on a number that is grea
Article III of the U.S. Constitution designates only one United States A; judicial secretary B; associate justice C; inferior court D; Supreme Cour
When should the country name be typed when addressing international mail?
Your friend started smoking marijuana with some people from school. He smokes each time you are around the people from school, and you have decided to talk with