shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?

Respuesta :

TissuePaper TissuePaper
  • 04-03-2022

3.75 / .75 = 5 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank to make a true statement. x² +_x+21 (x +_)(x + 7)
8/9 whats this fraction in simplest form
Suppose the height of a mountain bikers jump is given by h=-4.9t^2+ 9.1t +4.9 where h is the height in meters above the ground after t seconds What is the maxi
An angle measures 164.8° less than the measure of its supplementary angle. What is the measure of each angle?
Circle A has a diameter of 3 feet. Circle B has a circumference of 2 meters.  Which circle is bigger (1 inch = 2.54 centimeters)
2 meters is the same as how many feet?
Is the bee population growing by the same factor each week?
What is the volume of liquid in this graduated cylinder? Assume this cylinder has units in milliliters.
Gianna has $0.90 worth of nickels and dimes. She has 7 times as many nickels as dimes. By following the steps below, determine the number of nickels, x, commax,
Solve this question while factoring x²+ 10x+25=0