tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

Plagiarism could be considered a form of ______ because you are misrepresenting as your own someone else's ideas or work product
The left and right page numbers of an open book are two consecutive integers whose sum is 291. find these page numbers.
How did European explorers respond to the language, clothing, customs, dwellings, and food of the Native American peoples? How did the Native Americans respond
New englanders built more private and comfortable houses at an earlier stage than colonists in the chesapeake because of the
The division of sharing power between state and national governments is the principal of ?
Staples recently charged $3.79 per ream (package of 500 sheets) of regular paper and $5.49 per ream of paper made of recycled fibers. last semester, valley coll
if there is a ray with the points RPQ would it be named as RQ And RP?
pls help me with these questions
Why is it rare for frames to be completely accurate?
Need help ! Will reward brainliest to the correct answer ! See posted picture above for question !