goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

What are some characteristics of medieval music?
In the town of sleepy Oak. the fine for speeding ticket is $32.65 + s dollars. Where s is the miles per hour over the speed limit. A. What is the fine for going
Intrusive igneous rock bodies are called A. tephra. B. cinder cones. C. tectonics. D. plutons.
Dry ice, or solid carbon dioxide, has the molecular formula CO2. How should you classify it
c *c-5c-24=0 Solve this quadratic equation by graphing.. But first how do you find the ordinates
How might working in space be different from working on Earth
What were key factors in creating a strong wartime economy? new technologies, new methodologies, full labor force, government direction big business, immigratio
Leslie needs 324 inches of fringe to put around the edge of a tablecloth.The fringe comes in lengths of 10 yards.If Leslie buys 1 package of fringe, how many fe
How was the question of slave labor in America primarily seen in the 1850s?
What is the GCF for 24, 48m