antonioveguar964 antonioveguar964
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5

Respuesta :

antineromakayla2020 antineromakayla2020
  • 01-03-2022
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
Answer Link

Otras preguntas

evaluate this equation (-5)^5/(-5)^-6
Omar has $660 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. He buys a new bicycle for $330.64. He buys
y = -x + 3 2y + 2x = 4
what do you do when you feel burned out? Any self care that you do try to create?​
Aiko says to find the LCM, you can just multiply the two numbers. As a teacher, how do you respond?​
Can someone help me? Im really bad at English ​
Roxy's new employer pays employees bimonthly, which is twice a month. She'll earn $30 per hour with the new company. She plans to continue making extra money by
this is for medical detectives
Study the equations: f(x)=11x-5 g(x)=-2x-4 What is h(x) = f(x) g(x)
y = -x + 3 2y + 2x = 4