Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

20/10 as a mixed number
help help help help!
How many times dose 150 go into 1000
You are given an aqueous solution of NaCl. The simplest method for the separation of NaCl from the solution is (A) evaporation of the solution to dryness (B) c
find the value of x to the nearest whole number. Tan x(degree) = 1.732
During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in a town. If there was 210 foxes in the town, what was the number of deer in the town?
what is the density of a orange if its mass is 158.2 g and the volume is 106 mL
How many hydrogen atoms are represented in the formula (CH3)2CH2?
How were chariot drivers protected in the Circus Maximus
how were the oregon and santa fe trails different ?