im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

How does historical correlation differ from causation?
What economic activity was important to south and east Texas because of its physical geography and climate? A. cattle ranching B. farming C. subsistence farm
in 1492, Columbus ________.A. conquered the Aztec empire of Mexico.B. began colonizing BrazilC. arrived in the West indiesD. explored the coast of modern-day Te
A child has a piggy bank that contains only quarters and dimes. Altogether, there are 27 coins in the bank and the total value of the coins is $4.50. How many q
Describe the main difference between the Bohr model and the electron cloud model of the atom.
Please help, Science HW.
How many lawns go in to 15 and 92
What doe Harmonious mean
Which line from “The Raven” has internal rhyme? Only this and nothing more. And so faintly you came tapping, And each separate dying ember wrought its ghost upo
What is 791.483 rounded to the nearest whole number? please help me!!