joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best describes why the Code of Hammurabi is an important historical document?
Write the product of 7x7x7x7 in exponential form.
help with the photo please.....
What is a citation??? i have to write one for my essay please answer quickly it's due monday
One slice of bread and two large bagels equal one serving
Q 1 , 2 please ........
Citezens have no rights democracy or dictatorship
which chemical formula is a carbohydrate? a) C3H7O2N bC12H22O11 c)CO2 d)CH4
please help me find a good concluding sentence and if you can please edit it?
Why is depression so common in teens? from an evolutionary standpoint wouldn't it have been evolved out? especially when it so often leads to suicide or self ha