aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Which logarithmic equation has the same solution as x-4=2^3
Match each projection to its description. A. Cylindrical projection B. Planar projection 1. Often, the center of the map is either the North or South Pole. 2.
Which graph represents the function (x)==-3x? -10 5 10
The keyword ____ indicates that a field value is unalterable. a. end b. final c. static d. permanent
A projectile is fired at an upward angle of 35.6° from the top of a 208-m-high cliff with a speed of 170-m/s. What will be its speed (in m/s) when it strikes th
Oliver plans to purchase a $1500 certificate of deposit (cd) at his bank. The CD will earn 2.3% interest, compounded semi-annually.​
gold is the king of metal why??​
Usted (acostarse) a las once y media. (2 points)
If s(x) = x-7 and f(x) = 4x? – X+3, which expression is equivalent to (tos)(x)? 04(x-7)2 – X-7 + 3 0 4(x-7)2 – (x-7) + 3 (4x2 - x + 3)-7 0 (4x2 – x+3)(x-7)
What is the most important distinction between the membrane transporters known as channel proteins and those known as carrier proteins?