hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

What property is shown by the equation? 1. 0 ÷ (–6) = 0
what was NOT a primary goal of marriage in a feudal system at the noble level? A. Exchange of land and goods B. love and companionship C. Political arrangement
What are some methods used by Mussolini to rise to power?
Compliant is to stubborn as excited is to
who was the founder of Pennsylvania?
p(x) x^3+x^2-x-1 Find all zeros of p (x)
a tabletop in the shape a trapezoid has an area of 6550 square centimeters its longer base measures 115 centimeters and the shorter base is 85 centimeters what
the perimeter of a square 116ft ?
What kind of problems did increased urbanization cause? During time of industrial revolution
where are the three parts of an atom located