Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

If the marginal propensity to consume (mpc) is 0.75, a $50 decrease in government spending, other things being equal, would cause equilibrium real gdp to:
Which row in the table best represents the evolution of plants that match the diagram? (A. Gymnosperms Angiosperms Seed plants Seedless plants Monocots Dicots
A kilogram is an SI unit. Which quantity might you measure in kilograms? A. temperature B. mass C. length D. electric current
how does macbeth display manipulation?
BRAINLIEST AND 50 points! What are the layers of the atmosphere? Thank you ahead of time
A dilation has center (0, 0). Find the image of each point for the given scale factor. A(3,4);D7(A)
If there are 46 wheels on the ground in the parking lot, what is the greatest number of motorcycles and cars in the parking lot?brainliest question
China joined the side of the ___ during World War I. A.Triple entente B.Axis powers C.Triple Alliance
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Qual solo seria facilmente semeado? 1-solo arenoso 2-solo argiloso 3-solo humífero