hannagamerplayz21
hannagamerplayz21 hannagamerplayz21
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Henry bought 3 tacos for $5, at this rate how much would he spend for 8 tacos?

Respuesta :

apbasile100 apbasile100
  • 04-01-2022
$13.33

Explanation: divide the 5 dollars by 3 to find out how much each taco cost. Then multiply that by 8 to get 13.33
Answer Link

Otras preguntas

how are proteins used in mating by Japanese beetles?
find |14.06|. |14.06| =
Many teens get their first job during adolescence, which __________. a. usually provides more anxiety than it's worth b. teaches workplace skills and etiquett
Quadilateral ABCD is similar to quadilateral EFGD Help?
when a wave is bent at an angle as it passes through a new medium it is called
How do decomposers interact with their ecosystem
what is 1/8 divided by 2
Which word in this excerpt from act I, scene I, of Richard III means “to listen”?
What view of China's place in the world is revealed in qianlong's letter
A new law must be passed before tomorrow. Which are the auxiliary verbs in the sentence’s underlined verb phrase?A.be, passed B.must, passed C.must, be, passed