maroke89
maroke89 maroke89
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price?

Which rate describes a unit price class=

Respuesta :

mohini929
mohini929 mohini929
  • 05-01-2022

Answer:

0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Unit means "one"

Only the first one has "per" in it.

Per means "for each"

Hope this helps!

Please mark as brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

What effect takes place when mountains block precipitation from falling in an area
Kristin’s three-year old sister is trying to arrange pink and red Starbursts in rows. She has 360 pink Starbursts and 150 red Starbursts. She wants to arrange t
A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
Help needed soon. please
If you're purchasing a water bottle, you want to make sure it doesn't have this chemical.
Jeffery Brooks has just landed a job as the produce manager for a large grocery store. The store manager mentioned that last summer a group of students had calc
After how many hours does he break even?
Read the passage. Paraphrased from “The Notorious Jumping Frog of Calaveras County” A friend of the narrator’s asks him to call on talkative old Simon Wheeler.
Which explains a difference between deng xiaoping and mao zedong in regards to economic policy? deng sought to modernize china by introducing capitali?
Consider the reaction below. CO(g) + Cl2(g) « COCl2(g) What is the most likely effect to the forward reaction if there is an increase in pressure on this reac