faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Abigail rides her bike with a constant speed of 12 miles per hour. How far can she travel in 45 minutes?
Which example best describes a change of medium? A.A critic decides that Doré's point of view is stronger after viewing the illustration of the Minotaur from D
In the play Romeo and Juliet by William Shakespeare, the main characters are not allowed to be together because their families are fighting. Which type of confl
Selling and shipping raw materials or products to other nations is known as what?
Customer support is a range of customer services to assist .. in making cost effective and correct use of a product Options product industry customers all
What was the domestic system? a. The domestic system was a way of investing capital for a profit. c. The domestic system allowed control of land, labor and ca
In the body fat cells store what?
Which proportion could be used to solve the problem below: 378 is 84% of what number? A. [tex] \frac{84}{100} = \frac{378}{x} [/tex] B. [tex] \frac{84}{100} =
This German-coined term refers to workers who work in a foreign country, as long as there's work available, but who would eventually return to their respective
The Bush administration cracked down on drug trafficking from a. Africa. b. China. c. Latin America. d. the Middle East.