aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

A single photon ejects _________ . Word Bank: a single neutron one or more neutrons one or more electrons a single proton one or more protons a single elec
In romeo and juliet what warning does the prince give to anyone who breaks the peace again
what are the factors of the quadratic function ?
What is the length of an arc with a measure of 45 in circle with a diameter of 4 miles?
Vertical angles are supplementary
Why did President Reagan persuade the Saudi Arabians to lower the price of oil? to further hurt a struggling Soviet Union economy because oil exports were their
How many articles does the Constitution have?
Is dizziness and thrbbing or numb legs can these be sign of my bowel obstruction?
Struggling w this one..
Out of the last 50 guests, only 1 of them brought a coupon for free admission to the carnival. If there are 1500 guests expected this weekend, how many can we e