413042
413042 413042
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

3. Joe has enough money to purchase up three video games that cost $25 each

Respuesta :

sofiapotterslytherin
sofiapotterslytherin sofiapotterslytherin
  • 03-12-2021

Answer:

75$ i think lol I did not get the question

Answer Link
britroja9717 britroja9717
  • 03-12-2021

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

He has enough money to purchase 3 video games each cost $25.

In order to find out how much money he has in total you have to multiply 3 times 25 and you get 75.

You multiply because it has key words like "each" meaning multiplication.

Answer Link

Otras preguntas

how many books did Harriet beecher stowe write?
A car that travels from point A to point B in four hours, and then from point B back to point A in six hours. The road between point A and point B is perfectly
7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
Which substance will combine with oxygen gas to produce a greenhouse gas? a. Na b. S c. H₂ d. Ne e. C
Help??? What is 3x+5x=67y?
do you know how to say my in Spanish?
Which of the following molecules has polar bonds but is a nonpolar molecule? a. H₂ b. H₂O c. NH₃ d. NaCl e. CO₂ Can anyone explain this one?
How many midgets can sit in a clown car if the car can hold 4 clowns from door to door and 3 people from front seat to back seat. Two midgets fit across 1 clow
What are some reasons why Immigrats people come to the U.S.?
Using the equation y=ax^2+bx+c to represent a parabola on a graph, which statement is true?1) If b is negative, the parabola opens downward2) If a is negative,