pattie101yaassss pattie101yaassss
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

arie01
arie01 arie01
  • 05-01-2017
the answer is 6.40 / 4 = $1.60
Answer Link

Otras preguntas

Poise under pressure, dealing with adversity, and self-esteem are all parts of which type of health? A. emotional health B. mental heal C. physical health D. so
In which sentence is the underlined word a preposition? A. Senator Young objected to the bill, (but) he didn't say why. B. She skipped her breakfast, (for) it
1.Where is the number 3 − 7 located on a horizontal number line? A: 4 units to the left of 3 B: 7 units to the left of 3 C: 4 units to the right of 3
which sentence is correctly written? the institution will not allow andrew to work in the industry anymore. the institution will not allow andrew to work in the
a weather balloon is inflated to a volume of 28.5 L at a pressure of 748 mmHg and a temperature of 28.0 degrees C. The balloon rises in the atmosphere to an alt
which factors affect the gravitational force between two objects?
karim is reading a myth from south america. he finds a footnote in the text. what might that footnote provide to help karim better understand the myth? dialogue
Give me an example of subject-verb agreement
the yard behind cindy house is rectangular in shape and has a perimeter of 72 feet. if the length of the yard is 18 feet longer than the width of the yard, wha
what is the slope and y-intercept of the equation 3(y − 2) 6(x 1) − 2 = 0?