We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
What does it mean when sperm can't penetrate the eggs
a rectangular prism has a length of 2x^2+2x-24 over 4x^2+x, a width of x^2+x-6 over x+4, and a height of 8x^2+2x over x^2-9. For all values of x for which it is
How do I write 4.76325 as a fraction?
What is 5,389.029 rounded to the nearest hundreth
Why is man a special creature? What two worlds does he share in?
write the rate 1/7 inch ----------------- as a unit rate 1/14 minute
two forms of solid carbon diamond and graphite different in their physical properties due to the differences in their
why do living things need nitrogen?
A packet is dropped from a stationary helicopter, hovering at a height 'h' from the ground level, reaches the ground in 12s. Calculate 1) value of 'h' "displac