lesialundy lesialundy
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells pizza based on area. If a 8 inch (diameter) pizza sells for $10, what should a 16 inch pizza sell for?

Respuesta :

llagrange09
llagrange09 llagrange09
  • 03-11-2021

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

$10 ÷ 8 = $1.25 ($1.25 per inch)

$1.25 x 16 = $20

A 16 inch pizza will sell for $20

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

9.35 fraction into simplest form
Find the unit rate. Round to the nearest tenth. 344 miles in 11 hours i try and try i still don't get it please anybody could help me please =(
An envelope is 3. 1/3 inches long by 3. 1/2 inches wide what is that area of the envelop
The sale tax rate in Brads town is 4.25%. If he buys 3 lamps for 22.49 each and a sofa for 829.99, how much sales tax does he owe?
As electrical energy is converted into heat energy, the total amount in the system a. decreasedb. increase c. remains the same
Which is a FALSE statement about prescription medicines? A. You should stop taking the medicine when you feel better. B. You should not use medicineafter it h
one of the benefits of career planning as a young adult is?
what are the types of unconformities that can occur in rock layers? a. angular b. disconformity c. nonconformity d. all of the above
Which religion spread extensively along the east coast of Africa by foreign traders?
The perimeters of a rectangle and an equilateral triangle are equal. The length of the rectangle is twice the width, and the side of the triangle is 8 more than