bkloves61 bkloves61
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

8 pencils for$2.24 i need help with my math can some one help me with it

Respuesta :

lipor
lipor lipor
  • 02-11-2021

Answer:

8 x 2.24 = 17.92

Pls mark me brainliest

Answer Link
RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 02-11-2021

Are you trying to find the price of 1 pencils?

If Yes The Answer is below.

Answer:

0.28

Step-by-step explanation:

To find the price of 1 pencils.

Divide 2.24 by 8 which gives you 0.28

Therefore the price of 1 pencils is 0.28

Answer Link

Otras preguntas

Why was it important for slaves to learn to read and write?
You have been hired to pour a concrete patio (i.e. your parents told you to do it correctly or be grounded for the rest of your life). they have requested that
Where did the Japanese attack in Hawaii?
N a science lab, a number of rock samples are weighed. if the scientist finds one of the rocks to weigh 6 pounds and this is 47.5% of the total weight of all of
PLEASE HELP ME Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth. 11 12
Why can't 1 be the base of an exponential equation?
Find the simple interest on a $500 investment made for 2 yr at an interest rate of 8%/year. What is the accumulated amount?
A medical researcher claims that 60% of people with shellfish allergies do not have their first allergic reaction until adulthood. This value seems suspicious t
Write f(x) = |x-6 as a piecewise function.
When an industrialized nation directly or indirectly controls another nation or area in hopes of gaining economic or political advantages A. Apartheid B. Berl