aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

If something happens to the president to prevent him from fulfilling his duties, the __________ steps in to fulfill the role of president. a. First Lady b. vi
what is the sum of the last four terms of the series 7+9+11+...+21
which five states did not have a battle during the American Revolutionary War?
Olivia orderd 5 books online each book weighed 2 1/3.what is tge total weight altogether
All of the following are true statements about current population trends in the U.S. EXCEPT which one? A. The population is becoming more diverse. B. The porti
The _____ theory explains how our universe became so structured and uniform. big bang inflation steady state oscillating
Depression is treatable in ________ of cases. A. 50% B. 80% C. 20% D. 90%
Ultraviolet radiation is dangerous because it has a high enough energy to damage skin cells. What is the BEST explanation of the relationship between wavelength
The faster alcohol is consumed, the faster it reaches the __________.
The learners who like to see the instructions, concepts, diagrams and who often like to take detailed notes are ___________. Visual Auditory Kinesthetic