jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the function to make it easy to graph using transformations of its parent function Describe the graph y=(9x-27)-1 Y= The graph _____(stretches, shrinks)
Write a script for a one minute commercial in which a famous person encourages people your age to become involved with music. Be creative! There are so many thi
6) The truck groaned under the strain of its load Is it metaphor or personification or simile or alliteration?????
What do you learn about imperialism?
Pls solve now pls pls pls
According to Lincoln, what is a just and everlasting peace "among ourselves, and with all nations"?
the process of moving or being moved?​
How did the United States try to influence Angola during its struggles after gaining independence in 1961? A. It removed military and economic aid to pro-commun
If and , which describes all the lines that must be parallel? only lines r and s must be parallel. Only lines t and u must be parallel. Lines r and s and lines
This summer Andrea's family will rent a cabin in the mountains for two weeks. The total cost is $500. About how much does the cabin cost per day?