s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

A design that involves a consistent pattern with minimal variation, providing a predictable, steady path for the eye to follow involves which type of rhythm?
Q13. determine whether the equation is a function. x + 8y = 5
Explain how the invention of the iron plow affected family sizes.
Carbon obtained from a sample of frozen skin in a glacier is found to have one-half the 14c-to-12c ratio of present-day carbon. about how old is the skin? the h
Sociology communist regimes, which attempt to control all aspects of citizens' lives, are examples of which form of government:
A farmer sold 35 bags of rice at 25 % profit. If he sold each bag for ?7500:00. How much was his profit on 25 of the lot.
Find the result when 5m + 2 is subtracted from 9m. Please answer this for me!!
How much longer is a 1 inch button than a 3/8 inch button
Express the fractions 1/2, 3/16, and 7/8 with an LCD
Advantages of drooping of a plant on a hot day