mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Andy decided to hold his money in cash as he did not earn sufficient money as income from interest
What determines the type of feedback? A. How close to equilibrium the characteristic is B. How the body responds to a change C. How much product is present alre
Does anyone know the answer and how to get the answer ?
What are the different components that electronic banking provides?
Please help me. I will give you Brainliest, if you answer correctly
What does it mean to change your mindset?
A lamp has a voltage of 120 V across it and uses a current of 0.5A. What is the power used by the lamp?
Why don’t we have an eclipse every month? (Give details) B. What is the dark shadow called? C. The moon looks red because the red light wavelengths are
You are studying corresponding DNA sequences from three species of trout, which is a type of fish. What questions can you ask, and then investigate, to help de
which region in africa contains the highest population density? O A O B O C O D