aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

What should you be on the lookout for when buying a car? how should you prepare when you’re getting ready to buy a car?.
france and england both produce wine and cloth under conditions of constant opportunity costs. france can produce 150 units of wine if it produces no cloth, and
In his opinion column, which sports owner does bill sutton praise for his "art of ownership" in operating the organization and influencing the community year-ro
Two genetically identical daughter cells are the net result of which cellular process?.
Find the area of the rhombus. 10 m 5m 5m 10 m Pls help!!
California has higher income taxes than any other state in the united states. As a result, many business owners, like elon musk and joe rogan, have moved their
At the time the americans with disabilities act was enacted in 1990, the us census reported that of the approximately 55 million individuals in the us with disa
The __________ expresses precisely what you hope to accomplish with your speech.
In addition to bipedalism, what is the other major difference between apes and hominins?.
What did the clayton antitrust act of 1914 and the robinson-patman act of 1936 outlaw?.