britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

We give her the flowers
please please please help all mark brainlest please
I will mark brainiest if you can answer the question correctly!! :) 7. Write the equation of the quadratic given the following 3 points. (0, -1), (4,51), (-2,9
PLS HELP ME PLSS!!!!! ; _ ;​
Tori spends equal amounts of time on homework from each of her subjects. She spends 1 hour altogether on her homework each night. If Tori spends 1/4 an hour on
I need help with this English problem
What are Learning Styles? Explain why Learning Styles are important.
If the scaled-up man now stands on one leg, what fraction of the tensile strength is the stress on the femur?.
The process by which the zygote attaches to the uterine wall.
In a zoo deers and lions are in ratio 5/2.If there are 20 deers how many lions are there?​