lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

how many sides does a regular polygon have if one exterior angle is 1 degree
An explosion that destroys the outer portion of a star is known as a
Can someone help me please which one is it ? A B C D
Which of the following characteristics is not a property of an acid? Has a sour taste Accepts an H+ ion in reaction May cause damage to buildings, statues, a
Two workers produced 86 parts and the first one produced 8 more parts than the second one. How many parts did each worker produce?
How has hinduism changed over time to adapt?
When less saline water enters a marginal sea above a return flow of saltier water, the circulation pattern is called:?
show all your work!Thank you!
At the end of World War I, President Wilson offended members of the U.S. Senate by
These are the hard, brutal and unbelievable facts. What is the purpose of the bolded sentence in the paragraph