pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

PYTHON --- Toll roads have different fees based on the time of day and on weekends. Write a function calc_toll() that has three parameters: the current hour of
The third principal Applied by the team is the developing the HACC plan is to blank critical limit
What is skilled hunam resources?​
A True False P Given the diagram as marked. True or False: P is on the angle bisector of A
Which statements accurately describe the function f(x) = 3(16) superscript three-fourths x? select three options.
Choose the single logarithmic expression that is equivalent to the one shown. log6 25 − log6 5
A radioactive substance decays from 90 mg to 12.6 mg in 29 years according to the exponential decay model y=ae−bx , where a is the initial amount and y is the a
Simplest form of ratio 25g:3kg
What direction does foul weather normally come from
At the taco truck an order of 1 taco and 3 quesadillas cost $ 26.50. An order if 3 tacos and 1 quesadilla cost $19.50. for 5 tacos and 1 quesadilla. What is the