prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Both the comparative and the attribute approaches to performance measurement are _____.
I need this answerd by 8:30 am tomorrow!! How does the Muslim empires geographic location encourage its people to be merchants
Just some questions I need answered! Solve 4z > -6 Solve x + 19 <= -5
A survey of 9,000 randomly selected dentists practicing in the untied states found that 3,600 of them used text messaging to remind clients of upcoming appointm
A factory makes 3,132 chairs each month. What is the total amount of chairs the factory makes in 9month?
0.2 times 1/4 there twenty characters
find x of the triangle
Which term refers to a person’s overall satisfaction with life? A. wellness B. life expectancy C. health D. quality of life WILL GIVE 10 POINTS
Suppose the free-fall acceleration at some location on earth was exactly 9.8000 m/s2 .what would it be at the top of a 1300 m -tall tower at this location?
what can a child do better than a teenager?