makaylajacksgarage1 makaylajacksgarage1
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

Mike had $25 to spend on three pens.
After buying them he had $19. How
much did each pen cost?

Respuesta :

anthonystegman123
anthonystegman123 anthonystegman123
  • 04-09-2021

Answer:

mike spent 6 dollars, each pen cost 2$

Answer Link

Otras preguntas

5y+33+6y into distributive property
A researcher conducted a study investigating the effect of computer screen time on a person’s amount of REM sleep. The researcher randomly assigned 100 people i
92.0565426965 to the 6 place
atomic weight of Na is 23 atomic weight of Cl is 35what is the percentage of sodium in NaCl?​
Where is cape verde located?
April works at the grocery store. She needs to move a heavy crate of bananas (m = 65 kg) to the produce section. She drags the crate along the floor by applying
Lexi has $80 to spend on an ice cream treat each week. If she spends $4 on ice cream per week, the function C(x)=80−4x C ( x ) = 80 - 4 x represents how much ic
Need help doing this question! Thanks . = )
Michael and Alexandra left their home at 8:00am to drive to new york. Michael drove at 55 miles an hour and arrived at 5:00 pm. Alexandra drpvw at 45 miles an h
Struggling un this section