shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was the main reason that American colonists opposed the Stamp Act of 1765? A. The act was taxation without representation. B. The tax was
10% of what number is 30
Jamie bought 5/8 pound of wheat flour. He also bought 2/8 pound of white flour. How much flour did he buy?
Which island nation is the largest in area,is it located in the bahamas the greater antilles or lesser antilles
Find the value. A. 1 B. 2 C. 3 D. 0.5
My father’s 1969 Volkswagen beetle. Which element is necessary to complete the sentence above? subject predicate subordinate clause independent clause
What adds up to positive 5 but multiplies to negative 6?
Which staement is NOT true about the attack on Pearl Harbor? A- It evoked sympathy for Japanese Americans living in America. B-It was a surprise attack on a U.S
Counterculture behavior would least likely include (A) experimental drugs (B) college attendance (C) volunteerism (D) material wealth
The prefix in the word abnormal means— a across b between c not; away from d two