Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

Which values satisfy the inequality? |z| ≤ 5 Choose all answers that are correct A. z = –6 B. z = –5 C. z = –1 D. z = 8 oop
How does the cell theory describe the levels of organization of living organisms ??? Help plezz and I will be thank to u so much
you have three numbers two of the numbers are 24 and 42 what is the gfc of these two numbers the third number is greater than 42 and does not change the gcf. Wh
If someone is a “nativist,” who is he or she against?
How can the distributive property be used to find 4x875?draw an array.
What are the 7 basic components found in a computer tower
Which words are used as nouns in this sentence? Choose all answers that are correct. Lobsters can pinch the skin with their claws. a. pinch b. their c. skin d
Who founded the National Grange?
If a TV 'springs to life', what would that TV have done? A. Suddenly begins working B. Suddenly stops working C. The TV is being sold D. The TV has been auction
Sofia learned 10 recipes to create party dishes. She learned these recipes in two weeks. How many recipes can Sofia learn in 5 weeks ?