poxahontas123 poxahontas123
  • 04-01-2015
  • Mathematics
contestada

a school purchases boxes of candy bars each box contains 50 candy bars. each box costs $30.
how much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of $10 per box?

Respuesta :

kuromimi123 kuromimi123
  • 04-01-2015
The school have to charge each candy bar for $0.80 cents to make a profit of $10 per box.
Answer Link

Otras preguntas

How is the numeral 35.012 written in words and why
Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation:
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
How is the numeral 35.012 written in words and why
When was World War I?
.is a pot holder a conductor or a insulator
When was World War I?
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
You have a cylinder with a diameter of 15 inches and a height of 12 inches. What is the volume of the largest sphere thg will fit inside it? If you can will you