bcheng102600 bcheng102600
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

1. Lily spent 4 times as much as her sister Sue. If the girls spent $24, how much did each girl spend?

Respuesta :

keencar18
keencar18 keencar18
  • 03-06-2021

Answer:

Lily spent $19.20, Sue spent $4.80. Make sure to include the units.

Step by Step:

Lets say Sue is X

4x+x=24

5x=24

x=24/5

x=4.8

So sue spent 4.8.

24-4.8=19.2

Lily spent 19.2

Check:  4(4.8)=19.2

19.2+4.8=24

Answer Link

Otras preguntas

List he next 4 multiples of the unit fraction 1/6
Applying a force to a stationary brick wall is not considered work why
Where do objects becomes weightless and why?
jade ran 6 times around her neighborhood to complete a total of 1 mile how many times will she need to run to complete 5/6 of mile
what is the answer to 86+632 help pls
what mass is needed for 5000 moles of iron.
what type of Symbiotic Relationship is represented . (Barnacle & Whale)
The two main types of plants are _____. a. mesophytes and xerophytes b. vascular and nonvascular c. angiosperms and gymnosperms
slope and the y-intercept y = -3x - 2
A wall, blockade, and airlift were all a part of which city during the Cold War? Moscow Berlin Brussels London