sofiaapaliza18 sofiaapaliza18
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Is a 12 oz. bag of takis chips for $3.40 better than a 3 oz. bag of takis chips for $0.75 ??

Respuesta :

akaibracy akaibracy
  • 01-06-2021

Answer:

Yes, it is better.

Step-by-step explanation:

3 oz. = $0.75

multiply each by 4

12 oz. = $3

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-06-2021

Answer:

NO

Step-by-step explanation:

(4) 3oz bags are 12 ounces

0.75 * 4 = $3.00

So the 12 oz bag is not a good buy.

Answer Link

Otras preguntas

solve for 3x+9=44-2x
which type of energy is associated with random motion of atoms and molecules in a sample of air? 1.chemical energy 2. electrical energy 3.nuclear energy 4. th
How do I graph f(x)= -cos(x-pi)?
rachel has a collection of 40 stuffed animals . of the stuffed animals 3/8 are bears and 1/5 are dogs the rest are other animals . how many other animals does s
How do I graph f(x)= -cos(x-pi)?
how can temperature can affect communication?
a bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate
Samuel used 1/5 of an ounce of butter to make 1/15 of a pound of jelly. How many ounces of butter are needed to make a pound of jelly.
plz help me solve this question how many remain when 87 is divided by 9
Which of the following differs when comparing the deep ocean to the intertidal zone? •need for energy •salinity •the amount of sunlight •reliance on phytoplankt