rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

given the ABC DEF find the value of x and y
Which event occurs first? Zeus and Ares assist Thebes. Polyneices leads the rebel army against Thebes. The rebels retreat. Thebes conquers the rebels.
Which sets include only like terms? Choose all answers that are correct. A. ( -3 abc, -4.9ac, - 2b, - 1/8abc ) B. ( - 1.24 jk , 17 jk, 9 jk, 4/5
Simplify the algebraic expression: x(x + 3) + x(2x – 4) + 6
Answer, please. Thanks in advance
A gym charges 60$ per month and 50$ enrollment fee at the beginning of the membership write an equation in slope intercept form to represent the situation
Which event occurs first? Zeus and Ares assist Thebes. Polyneices leads the rebel army against Thebes. The rebels retreat. Thebes conquers the rebels.
How do I know if a sequence is arithmetic ,geometric ,or neither
how many chromosomes pairs are found in human cell
Image attached, please help.