Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

What are the characteristics of mass culture?
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
which foods earthworms can digest?
If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)
take 2 identical bowls filled with water.shine a spotlight on one and place one away from the spotlight in the same room. which shows higher evaporation and why
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4
What is the probability of someone correctly guessing your Social Security number? (Assume all digits 0-9 are available for use)a